Elixiria Gymnastics Camp

14.8.2019

Elixiria Gymnastics Camp järjestettiin ensimmäistä kertaa 31.7.-2.8.2019 Elixiria Centerillä. Leiri keräsi päivittäin noin 70 innokasta voimistelijaa paikalle ahkerasti harjoittelemaan. 

Leirillä seuran omien valmentajien lisäksi kouluttajina toimivat Olarin Voimistelijoiden päävalmentaja Anneli Laine-Näätänen, joukkuevoimistelun kaksinkertainen maailmanmestari Ella Ratilainen ja Jyväskylän Voimistelijoiden rytmisen voimistelun valmentaja Sanna Aarrelampi. Mukana demoina oli myös Ovo Teamin tyttöjä ja JyVon rytmisen voimistelijoita, joista muut voimistelijat saivat ottaa upeasti mallia!

Ihanat Elixiria Minit antoivat leiristä omat mietteensä:

"Hyödyllisintä oli varmaan ne Annelin ja Ovo Teamin tyttöjen opettamat jutut."

"Parasta oli Ellan tunnit, ja kun tehtiin Minettien vanhaa ohjelmaa."

"Mun lemppari oli Sannan akrobatia, ja hyödyllintä oli ehkä Sannan ylispagut ja nilkkatunti."

Elixiria Gymnastics Campilla harjoiteltiin mm. hyppyjä, tasapainoja, välinetekniikkaa, cheertanssia, liikkuvuutta sekä akrobatiaa. Elixiria Gymnastics Camp oli avoin kaikille ja seuran ulkopuolisia voimistelijoita ja valmentajia osallistui myös leirille. Iso kiitos vielä kaikille kouluttajille, valmentajille, demoille ja leiriläisille!

Elixiria Gymnastics Camp järjestetään seuraavan kerran tammikuussa 2020!